Spis Powszechny Ruchu Naukowego

październik 2020

Do końca października 2020 roku potrwa zbieranie informacji o kołach naukowych aktywnych na polskich uczelniach oraz innych organizacjach zrzeszających studentów i/lub doktorantów w celu realizacji projektów naukowych.

Przedstawiciele kół i organizacji proszeni są o wypełnienie prostego formularza znajdujący się pod adresem: https://ruch-naukowy-wpolsce.webankieta.pl/

W Polsce działa około 6,5 tysiąca kół naukowych. Spis jest okazją do zebrania informacji o realizowanych przez nie projektach - zwłaszcza o tych, które zasługują na wyróżnienie ze względu na ich walory naukowe i oddziaływanie społeczne. Jego efektem końcowym będzie raport pokazujący potencjał i kondycję ruchu naukowego w Polsce oraz zawierający rekomendacje dotyczące budowaniu programów grantowych adresowanych do zorgaanizowanych grup studentów i doktorantów.

Ponieważ ostatnia nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zniosła obowiązek prowadzenia przez rektorów rejestru organizacji studenckich i doktoranckich działających na uczelniach, to wyniki spisu będą najbardziej wiarygodnym materiałem źródłowym do badania aktywności naukowej studentów wykraczającej poza standardowym program studiów.

Tegoroczny spis jest realizowany przez Fundację Fundusz Pomocy Studentom w ramach zadania zlecoengo przez ministra własciwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Następne tego typu badanie planowane jest dopiero w roku 2023.

autor: JOLL