Najlepsze koła naukowe 2020

Rozstrzygnięcie 10. edycji Konkursu StRuNa

Konkurs StRuNa to coś w rodzaju mistrzostw Polski kół naukowych. Koła rywalizują w 8 kategoriach projektowych i 4 kategoriach podmiotowych. W tych pierwszych uczestnicy zgłaszają swoje najlepsze projekty naukowe zrealizowane w całości lub w zasadniczej części w minionym roku akademickim (w ostatniej edycji konkursu oceniano przedsięwzięcia przeprowadzone między 1 października 2019 a 30 września 2020 roku). W kategoriach podmiotowych oceniany jest całokształt działalności koła i jego opiekuna naukowego na przestrzeni ostatniego roku akademickiego (osobne nagrody otrzymują koła debiutujące i koła wyjątkowo aktywne w mediach).

Pierwszy etap Konkursu (zwany eliminacjami) odbywa się zawsze w październiku, a drugi (zwany finałami) w listopadzie. W tym roku jury (składające się w z wykładowców akademickich, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych nagrodziło niżej wymienione zespoły i osoby.

NAGRODY W KATEGORIACH PROJEKTOWYCH

W kategorii StRuNa-EKO 2020 nagrodę główną otrzymało:
► KN Humanizacja Środowiska Miejskiego z Politechniki Wrocławskiej za realizację projektu „Arch/Box”.

W kategorii StRuNa-HUMAN 2020 nagrodę główną otrzymało:
► SKN Mała Architektura z Politechniki Białostockiej za realizację projektu „Podróże po drewnianym Podlasiu”.

W kategorii KONFERENCJA ROKU 2020 nagrodę główną otrzymało:
► KN Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z ASP w Krakowie za realizację projektu „IV Międzynarodowa Konferencja Konserwatorska Studencko-Doktorancka”.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało:
 Studenckie Towarzystwo Naukowe z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za realizację projektu „Juvenes Pro Medicina 2020”.

W kategorii StRuNa-MED 2020 nagrodę główną otrzymało:
► SKN Biologii Komórki Nowotworowej z UM we Wrocławiu za realizację projektu „Zwiększanie potencjału cytotoksycznego leków naturalnych za pomocą elektroporacji i terapii fotodynamicznej”.

W kategorii StRuNa-SCIENCE 2020 nagrodę główną otrzymało:
► KN Enactus z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za realizację projektu „diaBite”,
a wyróżnienie trafiło do:
 SKN pol-IM-er z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej za realizację projektu „Graphene meets graphite: towards a cleaner environment”.

W kategorii StRuNa-TECH 2020 dwie równorzędne nagrody główne otrzymały:
► KN Inżynierów Transportu Publicznego z Politechniki Poznańskiej za realizację projektu „PUTrain”
► KN Robotyków z Politechniki Warszawskiej za realizację projektu „Przygotowanie drużyny robotów humanoidalnych na zawody piłki nożnej RoboCup Soccer”.
W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia, które trafiły do:
 SKN Miłośników Motoryzacji z Politechniki Łódzkiej za realizację projektu „Lodz Solar Team”
 WUT Racing z Politechniki Warszawskiej za realizację projektu „WUT-3”.

W najważniejszej kategorii PROJEKT ROKU 2020 nagrodę główną otrzymało

NAGRODY W KATEGORIACH PODMIOTOWYCH

W kategorii DEBIUT ROKU 2020 nagrodę główną otrzymało:
 SKN Prawa Energetycznego „On/Off” z UMK w Toruniu .
W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia, które trafiły do:
 KN Psychologii Relacji Interpersonalnych z UAM w Poznaniu
 KN „Second Thoughts” z Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii StRuNa-MEDIA 2020 nagrodę główną otrzymało:
► Koło Naukowe Arabistów z Uniwersytetu Warszawskiego,
a wyróżnienie trafiło do:
KN „X – Internet / Kultura / Sztuka” z ASP we Wrocławiu.

W kategorii KOŁO NAUKOWE ROKU 2020 nagrodę główną otrzymało:
► KN „Humanoid” z Politechniki Warszawskiej.
W tej kategorii przyznano również trzy wyróżnienia, które trafiły do:
► IKN Geriatrii z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy,
► Koła Edytorstwa Naukowego „Kustosz” z UKSW w Warszawie,
► KN Instytutu Psychologii z Wyższej Szkoły „Humanitas” w Sosnowcu.

W kategorii OPIEKUN NAUKOWY ROKU 2020 nagrodę główną otrzymał:
prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych za wspieranie SKN Anestezjologii i Intensywnej Terapii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
W tej kategorii przyznano aż sześć wyróżnień, które otrzymali:

► dr hab. n. o zdr. Beata Dobrowolska, prof. UM (za wspieranie SKN Historyków i Etyków Pielęgniarstwa z UM w Lublinie),
► dr hab. n. med. Anna Drelich-Zbroja (za wspieranie SKN przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii UM w Lublinie),
► dr Paweł Atroszko (za wspieranie Koła Badań Psychologicznych „Experior” z Uniwersytetu Gdańskiego),
► dr hab. inż. Julita Kulbacka, prof. UM (za wspieranie SKN Biologii Komórki Nowotworowej z UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu),
► dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK (za wspieranie KN Fotochemii Stosowanej Politechniki Krakowskiej),
► prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska (za wspieranie SKN Kardiologii Prenatalnej z UM w Łodzi).

autor: joL